Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Warto wiedzieć o podatkach Pozostałe zagadnienia Do kiedy PIT 2018/2019?

Do kiedy PIT w 2019 roku? Terminy rozliczeń

620x100 dziecinnie proste

Składanie zeznań podatkowych jest dla wielu osób stresującym momentem. Czas leci, miesiące mijają i termin zbliża się nieubłaganie. Jednak 2019 rok może być inny pod tym względem, z uwagi na liczne zmiany podatkowe oraz zmiany w sposobie rozliczania i składania PIT-ów. Dowiedz się do kiedy wysłać PIT za 2018 i jak to zrobić.

Do kiedy PIT w 2019 roku? Terminy rozliczeń

Rozliczanie PIT 2018/2019

Dotychczas każdy podatnik samodzielnie rozliczał swoje rozliczenie podatkowe na odpowiednim formularzu PIT. Dla większości ludzi nie było to przyjemne i wymagało albo skrupulatnej, długiej pracy nad kolejnymi rubrykami, albo wynajęcia wyspecjalizowanych osób, np. pracowników biura podatkowego. Możliwość rozliczenia się przez Internet częściowo ułatwiła zadanie, lecz w dalszym ciągu dla części podatników czas rozliczenia nie był przyjemnością. W 2019 roku, w myśl zmian podatkowych, rozliczeniem mają zająć się Urzędy Skarbowe. Oznacza to, że to one rozliczą podatnika, a jego zadaniem będzie tylko zaakceptowanie i przesłanie wniosku.

 

PIT za 2018 od pracodawcy

 

Zmiany podatkowe dotkną nie tylko zwykłych podatników, ale także tych, którzy są pracodawcami. Od bieżącego roku pracodawcy są zobowiązani przygotować pewne rodzaje formularzy podatkowych wcześniej, niż dotychczas. Dotyczy to PITów: PIT-8C, PIT-11, PIT-R. Pracodawca powinien dostarczyć je do dnia 31 stycznia 2019 roku. Jest to skrócenie okresu, bowiem w 2018 roku formularze mogły być przekazywane miesiąc dłużej. Co istotne, doręczenie formularzy urzędowi skarbowemu może odbywać się wyłącznie elektronicznie.

Nie zmienia się jednak termin przekazania formularzy pracownikom i nadal pracodawca ma czas do końca lutego.

 

Jak i do kiedy składać PITy?

 

Istnieje wiele różnych PIT-ów, które należy składać, w zależności od potrzeb i opodatkowania, które dotyczą podatnika. Liczne zmiany z prawie podatkowym sprawiają, że podane są nowe terminy składania konkretnych formularzy. Warto znać daty, aby nie przeoczyć odpowiedniego momentu. Poza wspomnianymi już PIT-ami 8C i 11, do końca stycznia 2019 roku powinny zostać złożone:

Z kolei do końca lutego 2019 roku trzeba przedłożyć PIT-40A, a do końca kwietnia 2019 roku:

 

Deklaracja podatkowa PIT-37

 

Z punktu widzenia podatnika PIT-37 jest dla niego najważniejszy. Ten dokument składają pracownicy, zleceniobiorcy  oraz ci wszyscy, którzy zaliczki na podatek mają obliczane przez zakład pracy, zleceniodawcę itp. Od 2019 roku ten PIT będzie obliczał Urząd Skarbowy, a podatnik zaakceptuje go jedynie przez Portal Płatnika. Może go tylko zaakceptować, zawnioskować o zmianę danych, lub też nic nie robić, wtedy formularz zostanie automatycznie przesłany 30 kwietnia do Urzędu Skarbowego.

 

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - nd: 9:00 - 20:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00