Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Aktualności PIT 2020 – Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości w kwestii należności, opłat i podatków realizowanych za pośrednictwem mikrorachunku podatkowego

PIT 2020 – Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości w kwestii należności, opłat i podatków realizowanych za pośrednictwem mikrorachunku podatkowego

▪ 9 lutego 2020 r. ▪ Zaktualizowano: 9 lutego 2020 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

31 stycznia 2020 roku Ministerstwo Finansów przedstawiło detaliczny wykaz opłat i należności, które powinny być kierowane wyłącznie na indywidualny mikrorachunek podatkowy.

PIT 2020 – Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości w kwestii należności, opłat i podatków realizowanych za pośrednictwem mikrorachunku podatkowego

Przedstawiony wykaz zawiera listę symboli niezbędnych do prawidłowego zaadresowania płatności. Zdefiniowanie płatności przy użyciu symbolu formularza oraz tytułu płatności pozwala na usprawnienie procesu dokonywania wpłat oraz ogranicza niebezpieczeństwo błędnego zaadresowania płatności.

Niezależnie od powyższego dokonanie płatności powinno zostać poprzedzone sprawdzeniem numeru indywidualnego mikrorachunku podatkowego, na jaki należność ma trafić. W tym celu należy skorzystać z „Generatora mikrorachunku podatkowego” na stronie Ministerstwa Finansów.

Wysyłając należność na mikrorachunek, należy wskazać właściwy tytuł przelewu. W tym celu warto skorzystać ze wspomnianego wykazu przygotowanego przez Ministerstwo.

Niezależnie od adnotacji w opisie przelewu, jeżeli okaże się, że podatnik posiada zaległości podatkowe, wpłata zostanie w pierwszym rzędzie zaliczona na poczet tych zaległości. Jeśli tytuł przelewu nie zostanie określony – jego kwota zostanie przeznaczona na zobowiązania o najstarszym terminie płatności.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00