Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Aktualności PIT 2020: wyłudzenia na mikrorachunek podatkowy – oszuści już zareagowali na najnowsze zmiany w prawie podatkowym

PIT 2020: wyłudzenia na mikrorachunek podatkowy – oszuści już zareagowali na najnowsze zmiany w prawie podatkowym

▪ 7 lutego 2020 r. ▪ Zaktualizowano: 7 lutego 2020 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Wprowadzenie funkcjonalności mikrorachunku podatkowego najwyraźniej przyniosło zupełnie niezamierzone efekty. Oszuści internetowi próbują wykorzystać mikrorachunek do wyłudzeń, powołując się na fikcyjne zadłużenie podatnika.

PIT 2020: wyłudzenia na mikrorachunek podatkowy – oszuści już zareagowali na najnowsze zmiany w prawie podatkowym

Mechanizm wyłudzenia jest zaskakująco prosty. Podatnik otrzymuje wiadomość SMS z informacją, że jego mikrorachunek podatkowy jest zadłużony na daną kwotę, a także prośbę o uregulowanie zadłużenia w określonym terminie. Dodatkowym argumentem jest zazwyczaj groźba przekazania sprawy komornikowi. Wiadomość SMS zawiera także link do strony (PayU), za której pośrednictwem można dokonać natychmiastowej płatności, wybierając bank oraz potwierdzając wysokość kwoty do przelewu.

Nigdy nie należy dokonywać wpłat na mikrorachunek podatkowy w opisany powyżej sposób – fiskus nigdy nikogo nie prosi o przelanie pieniędzy za pośrednictwem wiadomości SMS. Oczywiście oszuści próbują uwiarygodnić swoje żądanie, np. używając profesjonalnie brzmiącego adresu domeny związanego z tematyką podatków. Pamiętajmy jednak – każda państwowa strona musi mieć końcówkę gov.pl.

Oszuści wykorzystują efekt nowości i łatwowierność części podatników. Należy o tym pamiętać – tym bardziej że może to oznaczać nie tylko kradzież kilku złotych, ale również utratę wrażliwych informacji, np. numeru konta bankowego i danych z logowania.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00