Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Aktualności Rozwód i ulga prorodzinna

Rozwód i ulga prorodzinna

▪ 11 maja 2020 r. ▪ Zaktualizowano: 11 maja 2020 r. ▪ Autor: Dorota Łesak

Szczególna sytuacja, którą jest rozwód rodziców, sprawia, że prawidłowe rozliczenie ulgi prorodzinnej może budzić wątpliwości. Na co powinni zwrócić uwagę rodzice po rozwodzie chcący skorzystać z tej preferencji podatkowej?

Rozwód i ulga prorodzinna

Ulga prorodzinna jest jedną z najpopularniejszych ulg podatkowych w Polsce i wiąże się możliwością uzyskania znacznego zwrotu podatku. O ile rozliczenie ulgi zazwyczaj nie sprawia już podatnikom większych trudności, o tyle szczególna sytuacja rozwodu może niekiedy budzić wątpliwości co do dostępności tego odliczenia.

Zasadniczo prawo do ulgi mają osoby faktycznie zajmujące się dzieckiem i wykonujące władzę rodzicielską – występują jednak znaczące różnice w przypadku dzieci małoletnich i pełnoletnich.

W przypadku ulgi prorodzinnej na dziecko niepełnoletnie rodzic musi aktywnie zajmować się dzieckiem, by mieć prawo do skorzystania z odliczenia.

W przypadku ulgi prorodzinnej na dziecko pełnoletnie rodzic nie jest zobowiązany do czynnego uczestniczenia w wychowaniu dziecka, by mieć prawo do skorzystania z odliczenia.

Prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej nie występuje w przypadku wychowywania dzieci współmałżonka, wobec których nie ma się praw rodzicielskich lub nie występuje się w roli opiekuna prawnego (rodziny zastępczej).

Więcej na temat rozwodu i ulgi prorodzinnej na https://www.pitax.pl/wiedza/poradnik-rozliczenia/ulga-prorodzinna-po-rozwodzie-rodzicow/

 

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00