Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradnik rozliczenia 1% dla OPP w „Twój e-PIT”

Jak przekazać 1% dla OPP korzystając z usługi „Twój e-PIT”?

▪ 27 stycznia 2019 r. ▪ Zaktualizowano: 3 września 2019 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Przekazywanie 1% podatku na rzecz OPP, czyli Organizacji Porządku Publicznego to coś, do czego Polacy są już przyzwyczajeni. Wielu z chęcią przekazuje procent na rzecz wybranej organizacji wspierającej zdrowie, zwierzęta albo inne cele. Jednak w związku z licznymi zmianami podatkowym w 2019 roku, również w tej kwestii mają miejsce pewne modyfikacje. Dowiedz się jakie.

Jak przekazać 1% dla OPP korzystając z usługi „Twój e-PIT”?

Zmiany na rok 2019

Już 15-ego lutego 2019 roku zacznie działać usługa „Twój e-PIT”. Jest ona istotna przy rozliczaniu najpopularniejszego z formularzy, czyli PIT-u 37. To właśnie wtedy można wypełnić formularz KRS wybranej organizacji. Twój e-PIT to nie jedyna zmiana, bowiem od bieżącego roku rozliczenia za podatnika dokona Urząd Skarbowy. Nie oznacza to braku możliwości zdecydowania, co stanie się z 1%. Nadal można będzie go przekazać zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

Istotne jest jednak, że w przygotowanym przez Urząd Skarbowy rozliczeniu wskazana będzie od razu OPP. Będzie to ta sama organizacja, na rzecz której podatnik przekazywał swój podatek rok wcześniej. Jeżeli nie chce się jej zmieniać, wystarczy zaakceptować całe rozliczenie, lecz jeśli ma zostać zmieniona, wystarczy zmodyfikować dane OPP (przycisk „edytuj”) i pieniądze zostaną przesłane do innej placówki.

Jak przekazać 1% e-PITem?

Aby przekazać 1% podatku na OPP zgodnie z preferencjami należy najpierw wejść na stronę serwisu podatki.gov.pl i wybrać odnośnik Twój e-Pit. Pozwoli on na przejście do formularza, w którym będą niezbędne informacje. Następnie konieczne jest podanie swoich danych: PESEL, bądź NIP z datą urodzenia oraz informacji z deklaracji podatkowych z 2017 i 2018 roku. Jest to wersja bardziej skomplikowana, ponieważ można wejść na e-PIT poprzez swój profil zaufany. Gdy uda Ci się poprawnie zalogować na ekranie pojawią się wiadomości o OPP. Kolejne kroki uzależnione są od tego, czy wybierasz OPP pierwszy raz, czy chcesz tylko zmienić organizację.

Wybór i zmiana OPP

Gdy to Twój pierwszy raz z listy OPP (publikuje ją Minister Finansów) wybierz organizację, której ma zostać przekazany 1% podatku. Na liście powinna być nie tylko nazwa placówki, ale przede wszystkim jej KRS. Po wybraniu możesz wskazać cel szczegółowy przekazania podatku oraz wyrazić zgodę na przekazanie organizacji informacji na temat przekazanego podatku. Są to opcjonalne zgody.

Natomiast jeżeli chcesz w roku 2019 zmienić dotychczas wspieraną organizacje, wówczas po otworzeniu Twojego e-PITu zaznacz opcję „zmieniam organizację” i wybierz nową z udostępnionej listy. Po wybraniu i sprawdzeniu, że zmiana pojawiła się na ekranie zatwierdź zmianę.

Cel szczegółowy 1% podatku

Zarówno podczas wpisywania OPP pierwszy raz, jak również podczas modyfikacji, można uzupełniać rubrykę „cel szczegółowy”. Nie jest to konieczne, można go jednak zaznaczyć, pamiętając przy tym, że dla wybranej organizacji jest to jedynie wskazówka i sugestia. Wpisując go nie należy oczekiwać, że 1% zostanie wykorzystany dokładnie zgodnie ze wskazówkami. Niemniej, jeśli cel jest dla Ciebie istotny, wpisz go.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00