Jesteś tutaj: Strona główna Poradnik Poradnik rozliczenia 1,5% dla OPP w „Twój e-PIT”

Jak przekazać 1,5% dla OPP korzystając z usługi „Twój e-PIT”?

▪ 27 stycznia 2019 r. ▪ Zaktualizowano: 12 grudnia 2023 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Przekazywanie 1,5% podatku na rzecz OPP, czyli Organizacji Porządku Publicznego to coś, do czego Polacy są już przyzwyczajeni. Wielu z chęcią przekazuje procent na rzecz wybranej organizacji wspierającej zdrowie, zwierzęta albo inne cele.

Jak przekazać 1,5% dla OPP korzystając z usługi „Twój e-PIT”?

Spis treści

  1. Przebieg zmian w PIT dla Organizacji Pożytku Publicznego
  2. Jak przekazać 1,5% PIT na Twój e-PIT?
  3. Wybór i zmiana OPP
  4. Cel szczegółowy 1,5% podatku

Przebieg zmian w PIT dla Organizacji Pożytku Publicznego

Od 15 lutego 2019 r. zaczęła działać rządowa usługa Twój e-PIT. Podstawowym założeniem informatyzacji rozliczeń podatkowych było ułatwienie i uproszczenie procesu składania deklaracji dla podatników rozliczających się za pośrednictwem płatnika (PIT-37, PIT-38). W późniejszym okresie funkcjonowania rządowej usługi udostępniane były dla podatników kolejne formularze PIT, za pomocą których można wskazać nr KRS Organizacji Pożytku Publicznego. Nie należy zapominać, że za pośrednictwem Twój e-PIT również możemy przekazać 1,5% PIT na dowolną Organizację Pożytku Publicznego. Również w zeznaniach rocznych, które zostały automatycznie przygotowane przez urząd skarbowy, który otrzymał od płatnika (np. pracodawcę, zleceniodawcę) informację o naszych przychodach.

Istotne jest jednak, że w przygotowanym przez Urząd Skarbowy rozliczeniu wskazana będzie od razu OPP. Będzie to ta sama organizacja, na rzecz której podatnik przekazywał swój podatek rok wcześniej. Należy zatem pamiętać, że jeśli nie chcemy dokonywać zmian w zakresie OPP, na którą przekazujemy 1,5% PIT wystarczy zaakceptować całe rozliczenie, lecz jeśli ma zostać zmieniona, wystarczy zmodyfikować dane Organizacji Pożytku Publicznego (przycisk edytuj) i pieniądze zostaną przesłane do innej placówki.

Jak przekazać 1,5% PIT na Twój e-PIT?

Aby przekazać 1,5% podatku na OPP zgodnie z preferencjami należy najpierw wejść na stronę serwisu podatki.gov.pl i wybrać odnośnik Twój e-Pit. Pozwoli on na przejście do formularza, w którym będą niezbędne informacje. Następnie konieczne jest podanie swoich danych tj:

PESEL, bądź NIP z datą urodzenia

informacji z deklaracji podatkowych z 2024 r.

Istnieje również alternatywna metoda zmiany  e-PIT poprzez swój profil zaufany. Gdy uda Ci się poprawnie zalogować na ekranie pojawią się wiadomości o OPP. Kolejne kroki uzależnione są od tego, czy wybierasz OPP pierwszy raz, czy chcesz tylko zmienić organizację.

Wybór i zmiana OPP

Gdy to Twój pierwszy raz z listy OPP (publikuje ją Minister Finansów) wybierz organizację, której ma zostać przekazany 1% podatku. Na liście powinna być nie tylko nazwa placówki, ale przede wszystkim jej KRS. Po wybraniu możesz wskazać cel szczegółowy przekazania podatku oraz wyrazić zgodę na przekazanie organizacji informacji na temat przekazanego podatku. Są to opcjonalne zgody.

Natomiast jeżeli chcesz w roku 2019 zmienić dotychczas wspieraną organizacje, wówczas po otworzeniu Twojego e-PITu zaznacz opcję „zmieniam organizację” i wybierz nową z udostępnionej listy. Po wybraniu i sprawdzeniu, że zmiana pojawiła się na ekranie zatwierdź zmianę.

Cel szczegółowy 1,5% podatku

Zarówno podczas wpisywania OPP pierwszy raz, jak również podczas modyfikacji, można uzupełniać rubrykę „cel szczegółowy”. Nie jest to konieczne, można go jednak zaznaczyć, pamiętając przy tym, że dla wybranej organizacji jest to jedynie wskazówka i sugestia. Wpisując go nie należy oczekiwać, że 1% zostanie wykorzystany dokładnie zgodnie ze wskazówkami. Niemniej, jeśli cel jest dla Ciebie istotny, wpisz go.

Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 12:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00