Czy można zapłacić
podatek za kogoś?

19 kwietnia 2017 r.

Czy mąż może zapłacić podatek za żonę, syn za mamę, sąsiad za sąsiadkę?

W poniższym artykule dowiesz się czy ktoś może zapłacić podatek za Ciebie lub czy Ty możesz zapłacić podatek za kogoś?

Do roku 2016 zapłata podatku za kogoś nie była możliwa. Podatnik musiał sam zapłacić podatek za siebie - ze swojego konta, ze swoich środków pieniężnych. Bardzo często zapłata podatku następowała przez inną osobę. Wskutek czego nieświadome zaległości osoby zostawały obłożone karami, a darczyńcy wpłata została zwracana. Dlatego też Ministerstwo Finansów wyszło naprzeciw zastanym sytuacjom i znowelizowano Ordynację Podatkową. W wyniku nowych przepisów Ordynacji obowiązujących od 1 stycznia 2016 r. można już zapłacić podatek za drugą osobę.

Art. 62b Ordynacji Podatkowej (z dnia 29 sierpnia 1997 r., Dz.U 2015, poz. 613) wskazuje, że nasze zobowiązanie podatkowe może zapłacić:

  • ktoś z rodziny – wtedy kwota podatku do zapłaty nie ma znaczenia, można wpłacić każdą kwotę,
  • ktoś spoza rodziny – gdy kwota podatku do zapłaty nie przekracza 1 000 zł.

W dokumentach wpłaty w obu sytuacjach musi być jasno określone kogo dotyczy wpłata podatku, czyli czyj podatek płacimy, za jaki okres rozliczeniowy, rodzaj podatku oraz kwotę.

Do rodziny wedle przepisów podatkowych kwalifikujemy następujące osoby; małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępnych (rodziców, dziadków), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

Podobnie ma się sytuacja odwrotna: gdy to my chcemy zapłacić podatek za kogoś. W tej sytuacji również obowiązują zasady wyżej wymienione. A zatem podatek możemy zapłacić za kogoś z rodziny (bez względu na wysokość podatku) oraz za osobę niespokrewnioną z nami - ale wtedy gdy wysokość podatku do zapłaty nie przekracza 1000 zł.
W obu sytuacjach na dowodach wpłaty należy jasno określić kogo dotyczy wpłata podatku, czyli czyj podatek płacimy, za jaki okres rozliczeniowy, rodzaj podatku oraz kwotę.

Jak zapłacić podatek?

Istnieją dwie formy zapłaty podatku"


a) forma gotówka, czyli wpłata w kasie urzędu, na poczcie, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-rozliczeniowej (SKOK-u). Wybierając bezgotówkową formę zapłaty podatku powinniśmy użyć specjalnych druczków polecenia wpłaty/przelewu.

Ujmujemy w nich poniższe informacje:

  • nazwę urzędu, do którego płacimy podatek,
  • numer rachunku bankowego,
  • kwotę podatku (liczbowo oraz słownie),
  • nasze dane (imię, nazwisko, PESEL),
  • typ identyfikatora („N” - gdy używamy NIP, „P” - gdy używamy PESEL),
  • okres, za który dokonujemy wpłaty (R - dla roku oraz dwie ostatnie jego cyfry: dla PIT za rok 2013 wskazanie okresu będzie wyglądało tak: 13R,
  • symbol formularza, płatności – dla zapłaty podatku wystarczy wpisać „PIT-37”, „PIT-36”, itp.

Terminem zapłaty podatku przy wpłacie gotówką jest dzień wpłaty podatku w kasie urzędu, na poczcie, w banku lub w SKOK-u.

b) forma bezgotówkowa  - czyli poprzez konto bankowe przez internet.

Jeśli wybieramy zapłatę podatku z konta bankowego przez internet, wtedy na naszym panelu internetowym musimy wybrać opcję „przelew do US/ZUS”. Przelewy do US/ZUS różnią się od „zwykłych” przelewów. Są one wzbogacone o rubryki: okres płatności, symbol formularza oraz typ identyfikatora podatkowego. Dlatego też ważne jest, aby wybrać odpowiednią opcję.

Gdy płacimy podatek za kogoś pamiętajmy, aby wpisywać dane drugiej osoby.

Terminem zapłaty podatku przy przelewie przez internet (w obrocie bezgotówkowym) jest dzień obciążenia naszego rachunku bankowego na podstawie polecenia przelewu.



 

Pomoc techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Podatkowa

  • (22) 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00
  • Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
  • Gazeta Wyborcza
  • E-Deklaracje
  • Comodo Internet Secure
  • Rzetelna Firma
  • Innowacyjna Gospodarka
  • zobacz więcej