Spis treści
- Kto może skorzystać z ulgi na wyszkolenie uczniów?
- Jak skorzystać z ulgi uczniowskiej?
- Jak odliczyć ulgę uczniowską od podatku?
Ulga uczniowska polega na obniżeniu podatku dochodowego przedsiębiorcy o kwotę, którą określi urząd skarbowy. Aby jednak skorzystać z ulgi, muszą być spełnione określone warunki, nabyte przed końcem 2003 r.
Kto może skorzystać z ulgi na wyszkolenie uczniów?
Do skorzystania z preferencyjnych warunków rozliczenia PIT z tytułu wyszkolenia uczniów uprawnione są osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą (także spadkobiercy, kontynuujący działalność gospodarczą), wspólnicy w spółkach cywilnych bądź w spółkach prawa handlowego (z wyjątkiem spółki partnerskiej). Dodatkowym kryterium jest spełnienie następujących warunków:
- przed 1 stycznia 2004 przedsiębiorca podpisał z uczniami lub szkołami umowy, na mocy których uczniowie podjęli praktyczną naukę zawodu lub rozpoczęli szkolenie przygotowujące do wykonywania zawodu,
- przedsiębiorca nabył prawo do skorzystania z ulgi uczniowskiej (na mocy decyzji urzędu skarbowego), ale nie zdążył z niej skorzystać, tj. do 1 stycznia 2004 r. nie odliczył od podatku przysługującej mu ulgi (w całości lub w części). Wówczas przedsiębiorca może w dalszym ciągu korzystać z ulgi do momentu jej całkowitego odliczenia.
Jak skorzystać z ulgi uczniowskiej?
Ulga uczniowska jest przyznawana wyłącznie na wniosek podatnika. Oznacza to, że przedsiębiorca, który spełnia wszystkie warunki i chce skorzystać z preferencyjnych warunków rozliczenia, musi złożyć wniosek o przyznanie ulgi do naczelnika urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania. O ulgę uczniowską można wnioskować dopiero wówczas, gdy pracownik zakończy naukę, tj. w terminie miesiąca od daty złożenia przez pracownika egzaminu kończącego naukę zawodu. Dokument potwierdzający zdanie egzaminu należy także dołączyć do wniosku. Ponadto w podaniu o ulgę uczniowską muszą się znaleźć następujące informacje:
- data zawarcia ze szkołą umowy o rozpoczęciu praktycznej nauki zawodu,
- imię i nazwisko szkolącego się ucznia,
- data rozpoczęcia i zakończenia praktycznej nauki zawodu.
Jak odliczyć ulgę uczniowską od podatku?
Z prawa odliczenia ulgi uczniowskiej od podatku mogą w 2020 r. skorzystać przedsiębiorcy, którzy nabyli do niej prawo wcześniej, jednak przyznana przez naczelnika urzędu skarbowego kwota nie znalazła pokrycia w podatku dochodowym, obliczonym za lata wcześniejsze. Aby skorzystać z ulgi, podatnik powinien wypełnić załącznik PIT/O i przekazać go do urzędu skarbowego razem z zeznaniem rocznym. Zarówno załącznik, jak i samą deklarację podatkową najwygodniej wysłać przez internet.
Wysokość ulgi uczniowskiej zależy od długości szkolenia pracownika. Jeżeli nauka trwała 24 miesiące, kwota ulgi wynosi 4 896 zł 18 gr. W przypadku, gdy czas szkolenia wyniósł więcej niż 24 miesiące, kwota ulgi wzrasta i wynosi 8 160 zł 31 gr. Podane wartości dotyczą ulgi z tytułu wyszkolenia jednego pracownika.
Kwota ulgi uczniowskiej zostaje podwyższona o 20%, o ile przedsiębiorca prowadzi działalność w miejscowości o liczbie do 5 000 mieszkańców bądź w gminie zagrożonej wysokim bezrobociem. Ulga na wyszkolenie uczniów może zostać podniesiona o kolejne 20%, jeżeli w danym roku podatkowym szkolenie zakończył więcej niż jeden pracownik.