Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Aktualności Rozliczenie PIT 2020: podatek od dochodów małoletnich dzieci

Rozliczenie PIT 2020: podatek od dochodów małoletnich dzieci

▪ 22 marca 2020 r. ▪ Zaktualizowano: 22 marca 2020 r.

Jeśli podatnicy wychowują małoletnie dzieci i przysługuje im prawo do pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci (tak własnych, jak i przysposobionych), powinni – w zeznaniu rocznym – podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski dochody dzieci doliczyć do własnych dochodów.

Rozliczenie PIT 2020: podatek od dochodów małoletnich dzieci

Obowiązek doliczenia w zeznaniu podatkowym dochodów małoletnich dzieci ciąży tylko na rodzicach (biologicznych lub przysposobionych), którzy mają prawo zarządzania dochodami tychże dzieci.

Z zasady doliczania do dochodów rodziców dochodów dzieci wyłączone są następujące kategorie dochodów:

  • praca dzieci – ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie podaje definicji pojęcia „praca”, trzeba w tej kwestii odwołać się do wykładni językowej. Według słownika języka polskiego pracą jest świadoma oraz celowa działalność człowieka mająca na celu wytwarzanie dóbr materialnych lub kulturalnych, która jest podstawą i warunkiem funkcjonowania społeczeństwa. Pracą są więc tego rodzaju czynności niezależnie od tego, czy wykonywane są w ramach stosunku pracy, stosunku służbowego, czy też w ramach działalności wykonywanej osobiście, czyli np. umowy zlecenia lub umowy o dzieło. W tym kontekście dochodami z pracy dziecka są zatem takie, które uzyskano ze świadczenia przez nie pracy na podstawie stosunku pracy, umów cywilnoprawnych (zlecenie, o dzieło), praktyk uczniowskich itp.;
  • wszelkiego rodzaju stypendia, których podstawę stanowi ustawa lub umowa cywilnoprawna;
  • przedmioty oddane dzieciom do swobodnego użytku.

W przypadku, gdy małoletnie dzieci uzyskują dochody, które nie mogą zostać doliczone do dochodów rodziców, trzeba składać odrębne deklaracje na dane dzieci – deklaracje takie wypełniają i podpisują w imieniu dzieci rodzice.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00